Trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru dobrej patelni

Trudno wyobrazić sobie naprawdę dobrze zaopatrzoną kuchnię bez patelni. Miłośnicy gotowania mają ich przynajmniej kilka – naprawdę każda się przydaje i ma swoje przeznaczenie. Inwestując w nową patelnię warto zwrócić uwagę przynajmniej na kilka aspektów, bo to właśnie dzięki temu wydatek rzędu często nawet kilkuset złotych okaże się trafiony. Poniżej zatem kilka podpowiedzi dotyczących tego, na co zwrócić uwagę podczas wyboru dobrej patelni.

Materiał oraz powłoka patelni

Patelnie pokryte są różnego rodzaju powłoką, która lepiej lub gorzej sprawdza się w kuchni. Zastosowana powłoka ma również spore znaczenie podczas użytkowania, pielęgnacji i mycia – najlepszym przykładem niech będzie tutaj teflon, z którym trzeba się obchodzić naprawdę bardzo ostrożnie. Wybierając zatem patelnię warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana patelnia, oraz jaką zastosowano powłokę. Patelnie teflonowe z pewnością świetnie sprawdzają się w kuchni, jednak w przypadku pojawienia się jakichkolwiek rys, uszkodzenie powłoki teflonowe, jest ona już praktycznie do wyrzucenia. Wskazana jest zatem naprawdę duża ostrożność podczas użytkowania. Jeżeli ktoś szuka zatem patelni naprawdę na lata, której nie straszne będą rysy, w tym przypadku świetnie sprawdzi się patelnia żeliwna. Patelnia żeliwna jest naprawdę nie do zdarcia – wybierając taką z odkręcaną rączką, będzie można korzystać z niej również w piekarniku.

Patelnia Taurus 28 cm AMBITION. Źródło: https://dajar.pl/dom-i-ogrod/kuchnia/gotowanie-i-pieczenie/patelnie

Wielkość patelni

Drugi dosyć ważne aspekt podczas wyboru dobrej patelni to po prostu jej rozmiar czy inaczej wielkość. Warto mieć w swojej kuchni przynajmniej dwie różne patelnie – jedną malutką na przykład na jajecznica, drugą większą, na przykład do smażenia mięsa. Dobrze jest kupić patelnię wyposażoną w przykrywką – na ten aspekt również należy zwrócić uwagę. W praktycznie każdej kuchni świetnie sprawdza się też głęboka patelnia czyli inaczej wok. Wielkość patelni i jej głębokość dobrze jest dostosować po prostu do tego, jakie dania najczęściej się w nich przygotowuje. Przykładowo miłośnicy naleśników, z powodzeniem powinni zainwestować w specjalną patelnię to ich smażenia, bo naprawdę robi się to na niej dużo bardziej wygodniej niż na patelni tradycyjnej.

Czy patelnia współpracuje z płytą indukcyjną

W coraz większej liczbie domów korzysta się już z płyt indukcyjnych. Garnki indukcyjne są zatem w szerokiej ofercie, można z nich rzecz jasna korzystać też na tradycyjnych kuchenkach gazowych. Wybierając nową patelnię należy zwrócić uwagę na to, czy pod spodem patelni znajduje się specjalny symbol informujący o tym, że ta patelnia będzie współpracować z płytą indukcyjna. Bez problemu będzie to możliwe w przypadku patelni żeliwne. Niestety wciąż nie wszystkie patelnie są odpowiednie do płyt indukcyjnych, dlatego trzeba to zawsze sprawdzić przed zakupem.